Bardzo często osoby chore i starsze borykają się z problemem nieprzystosowanej dla nich łazienki. Wiadomo - kiedy projektujemy swoja nową łazienkę czy przeprowadzamy jej remont, najczęściej nie uwzględniamy przy tym faktu, że kiedyś będzie z niej korzystała osoba chora, mniej sprawna. Oferowana w sklepach armatura łazienkowa jest obecnie w bardzo szerokim wachlarzu możliwości. Wygląda pięknie i nowocześnie. Jednak często jest mało praktyczna. Wiadomo, że nikt nie zamontuje sobie wanny z otwieranymi drzwiami, dzięki czemu bezproblemowe staje się wejście i wyjście z wanny - koszt takiej wanny jest dość wysoki.

 

Co można więc zrobić, aby ułatwić codzienne korzystanie z łazienki i toalety mniej sprawnym członkom naszych rodzin?

Przede wszystkim zwracajmy uwagę na ich osobiste potrzeby. Jeżeli osoba ma problem z wejściem do wanny - postarajmy się o prysznic. Można go dodatkowo wyposażyć w siedzisko prysznicowe. Te montowane bezpośrednio do ściany są może wygodne i ładnie się prezentują, ale są raczej mało praktyczne. Po pierwsze, osoba siedząca na nim dotyka plecami płytek, które są zimne. Po drugie - mamy ograniczone dojście do takiej osoby, żeby pomóc jej się umyć z każdej strony. Po trzecie - jest to raczej spory koszt.

 

Fajnym, praktycznym i niezbyt drogim rozwiązaniem jest taboret pod prysznic. Możemy go umieścić w dowolnym miejscu, jest wygodny i wiele modeli posiada nawet specjalny uchwyt dla osoby korzystajacej, co daje jej większą pewność użytkowania. Po skończonej toalecie taboret po prostu wystawiamy i nie przeszkadza kolejnej osobie.

 

Wiadomo, że nie w każdej łazience możemy pozwolić sobie na zrobienie prysznica. Pozostaje tradycyjna wanna. Jak ją dostosować? Najpopularniejszym i najczęstszym rozwiązaniem są ławeczki nawannowe lub krzesełka do wanny. Niektóre posiadają regulację wysokości i szerokości, można więc je dostosować bezpośrednio pod osobę z nich korzystającą.

 

Dobrze, mamy ławeczkę, na której można usiąść, ale jak dostać się do wanny kiedy nie ma możliwości np. podniesienia nogi do góry? Świetnie sprawdzają się małe schodki, często z uchwytem lub po prostu jeden stopień, który służy równocześnie jako siedzisko do wanny.

 

Ważnym elementem wyposażenia łazienki, z której korzysta osoba niepełnosprawna ruchowo są uchwyty montowane do ściany. Uchwyty takie występują w najróżniejszych rozmiarach, kształtach i zastosowaniach: proste, umywalkowe, prysznicowe, kątowe czy uchylne stojące do WC. Zakup ich nie jest jakimś dużym kosztem a sporo ułatwią życie.

 

Fajnym rozwiązaniem jest również nasadka toaletowa. Ma ona za zadanie podwyższyć sedes i jest konieczna przede wszystkim dla osób z endoprotezą. Taka nasadka nie jest montowana na stałe, więc reszta rodziny może korzystać z toalety normalnie.

 

Jeżeli osoba chora posiada orzeczenie o niepełnosprawności ze względu na dysfunkcję ruchową może starać się o dofinansowanie na remont łazienki. Środki wypłacane są z programu "Likwidacja barier architektonicznych".

 

Łazienka przyjazna osobie chorej

18 września 2019

Wypożyczalnia Sprzętu Rehabilitacyjnego